Rowerowe bezpieczeństwo

Rowerowe bezpieczeństwo

Sezon rowerowy trwa!

Czas letni, sezon urlopowy – sprzyja rodzinnym rowerowym eskapadom. Zanim jednak wyjedziemy z domu na swoim jednośladzie, pomyślmy o bezpieczeństwie swoim i naszych dzieci. Najczęściej wyruszmy za miasto, wybierając trasy, gdzie w czasie jazdy możemy podziwiać urokliwe miejsca. Często się zatrzymujemy – co ma wpływ na to, iż planowany przez nas czas przejazdu wydłuża się i w konsekwencji docieramy do miejsca wyznaczonego po zmroku.

Na takich terenach drogi są wąskie, często nieoświetlone, gdzie rowerzyści narażeni są na ryzyko potrącenia przez poruszające się znacznie szybciej pojazdy. W związku z tym należy zdawać sobie sprawę, że widzialność poruszających się po drogach rowerzystów jest wówczas bardzo ograniczona. Kierowcy szybko poruszających się pojazdów nie są w stanie dostrzec rowerzysty, jeżeli nie posiada on na sobie, na swojej odzieży – elementów odblaskowych.

Żeby wspólny wyjazd nie przerodził się w rodzinną tragedię, postarajmy się, aby każdy uczestnik wyprawy miał na sobie elementy odblaskowe. I tutaj uwaga – ze swojego doświadczenia wiem, że zakup kamizelki odblaskowej może nie podnosić bezpieczeństwa, przekonałem się o tym, dokonując zakupu kilku „kamizelek odblaskowych” dla całej rodziny, gdzie w miejscu, w którym powinny być pasy odblaskowe, były naszyte szare pasy do złudzenia przypominające materiał odblaskowy. Znając te materiały, zauważyłem to na szczęście przed wejściem na rower. Niestety jestem pewien, że większość osób nie jest w stanie tego zauważyć. Oczywiście nic w tym dziwnego, po prostu nie znają się na tym.

Materiały odblaskowe na rower

Wówczas, kiedy dochodzi do groźnych sytuacji, jesteśmy zdani tylko na refleks kierowcy, który czasami nie wystarcza. Dlatego powołując się na swoje doświadczenie, przestrzegam przed zakupem takich kamizelek. Są to najczęściej kamizelki importowane z dalekiego wschodu, gdzie nazwa „kamizelka odblaskowa” czy dumna nazwa „kamizelka horyzont – zadbamy o ciebie lepiej”, jest tylko z nazwy kamizelką odblaskową, a z odblaskami nie ma nic wspólnego i co za tym idzie, wprowadza kupującego w błąd.

Jednocześnie doradzam zakup kamizelek z materiałami odblaskowym Scotchlite 3M. Będziecie mieć pewność, że wasza widoczność w każdych warunkach drogowych, będzie na pewno wyższa, gdzie – przypominam – stawką może być życie!

Pozostaje tylko pytanie – dlaczego nasz ustawodawca pozwala na wprowadzanie na rynek takich towarów i nie potrafi zadbać o tak ważną sprawę?

ZOBACZ PRODUKTY

autor: Piotr Głowski

O AUTORZE
Dział Materiałów Odblaskowych i Włóknin Ocieplających
Głowski Piotr
tel. 52 325 80 38
kom. 600 477 661
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane