Sorbenty Polipropylenowe firmy Brady

Sorbenty Polipropylenowe firmy Brady

Sorbenty polipropylenowe

W większości zakładów produkcyjnych incydenty związane z niewłaściwym funkcjonowaniem urządzeń zdarzają się w najmniej oczekiwanym momencie. Jednym z często występujących problemów, który musi być niezwłocznie usunięty, jest niekontrolowany wyciek.

Wystąpienie wycieku znacznie ogranicza możliwości produkcyjne oraz obniża bezpieczeństwo i komfort pracy. Oczywiście tego typu zdarzenia występują również w zakładach zajmujących się produkcją, transportem czy utylizacją niebezpiecznych substancji płynnych oraz w takich miejscach jak laboratoria, zakłady tłuszczowe, straże pożarne i galwanizernie.

Podczas niekontrolowanych wycieków mamy częstokroć do czynienia z różnymi rodzajami substancji płynnych, których usunięcie wymaga użycia specyficznych środków odpowiadających właściwościom danej substancji.

Powszechnie stosowanymi środkami są sorbenty sypkie. Na rynku występuje cała gama sorbentów sypkich, począwszy od różnego rodzaju granulatów po trociny czy w skrajnych przypadkach zwykły piach. Pozwolę sobie nie skomentować dwóch ostatnich pozycji, których wydajność, a raczej jej brak mówi sama za siebie. Kluczowymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę przy stosowaniu sorbentu, są wspomniana wydajność (chłonność) oraz produkt końcowy (sorbent + usunięta ciecz).

Idealnym rozwiązaniem byłoby zużycie jak najmniejszej ilości sorbentu do usunięcia jak największej ilości cieczy. W przypadku sorbentu w postaci granulatu jest to proporcja 1:1, czyli na litr cieczy przypada kilogram sorbentu. Wynikiem usunięcia 100-litrowego wycieku jest 200-kilogramowy produkt. Koszty utylizacji są wysokie, zważywszy na fakt, iż opłata pobierana jest za kilogram produktu końcowego. Należy postawić sobie pytanie…czy istnieje lepsze rozwiązanie? Odpowiedź brzmi TAK.

Z pomocą przychodzi nam SORBENT POLIPROPYLENOWY firmy BRADY, produkowany w postaci mat. Z przeprowadzonych testów w wielu zakładach, które powszechnie stosowały sorbent sypki, wyniki mówią same za siebie. Wyniki testów przedstawione zostały w poniższej tabeli.

  Sorbent sypki Sorbent polipropylenowy
do oleju (pacz 100 szt. mat)
Cena netto 95 zł 272 zł
Absorpcja opakowania (litry) 20 L 112 L
Waga opakowania (Kg) 20 Kg 6 Kg
Koszt utylizacji w skali
(1 – niski, 6 – wysoki)
6 1
Ekologia – popiół po spaleniu 80% masy 0,05% masy
Koszt czasu pracy jednostki 6 1
Przybliżony koszt działania na 1 litr 14 zł 3 zł
Cena absorpcji / 1 litr bez transportu i utylizacji 4,50 zł 2,42 zł

Przy zastosowaniu sorbentu polipropylenowego koszty usunięcia wycieku spadają o połowę. Jest to wynikiem dużej chłonności (1:18), łatwości stosowania i małej wagi sorbentu. Wspomniana łatwość aplikacji obniża koszty związane z eksploatacją pracownika, który w szybki i bezpieczny sposób usuwa wyciek. Kolejną cechą maty polipropylenowej jest zdolność do zatrzymywania wchłoniętej cieczy, co zapobiega rozprzestrzenianiu się wycieku w miejscu pracy.

Poniżej zdjęcia z przeprowadzanych prób na sorbentach.

1. Próby na betonie.

Sorbenty

 2. Próby w wodzie.

Sorbenty

ZOBACZ PRODUKTY

autor: Jakub Chmara

Masz pytania? Skontaktuj się z nami
Solec Kujawski, 86-050 Solec Kujawski, ul. Unii Europejskiej 33
Etykiety / Blokady / Sorbenty
Sobczyk Marcin
tel. 52 325 80 37
kom. 692 455 177
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane