Różne zastosowania materiałów odblaskowych

Różne zastosowania materiałów odblaskowych

Pierwszy odblaskowy znak drogowy został wykonany i postawiony na drodze w USA w 1940 roku. Równolegle prowadzono prace nad odblaskami przeznaczonymi poprawie bezpieczeństwa człowieka. Dziś jednak zastosowań odblasków jest o wiele więcej.

Znaki drogowe

Od tamtych czasów technologia poszła mocno do przodu i obecna oferta folii odblaskowych przeznaczonych do produkcji znaków drogowych, tablic informacyjnych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego jest bardzo bogata. Dzięki wysokim parametrom technicznym – odblaskowości oraz trwałości, wykonane z nich znaki są doskonale widoczne zarówno w dzień, jak i w nocy w każdych warunkach atmosferycznych.

Oznakowania pojazdów

Odblaskowe oznakowania pojazdów poprawiają widoczność na drodze zarówno w dzień, jak i w nocy wszelkich pojazdów ratownictwa, pojazdów użyteczności publicznej oraz pojazdów długich i ciężkich lub wolno się poruszających.

Poprzez zastosowanie oznakowania konturowego na pojazdach ciężarowych, zwiększamy jego widoczność, umożliwiając innym kierowcom i użytkownikom dróg szybką ocenę jego rzeczywistych rozmiarów oraz położenia – jest to najskuteczniejszy sposób poprawy ich widoczności w takich warunkach.

Oznakowanie to zapewnia widoczność pojazdu już z odległości 1000 metrów i co za tym idzie, znacząco poprawia zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort jazdy. Sprawdzi się nie tylko podczas ruchu, ale również, gdy pojazd jest zaparkowany lub wykonuje różne manewry.

W efekcie oznakowanie zmniejsza ryzyko wypadków drogowych po zmroku i w nocy, w których uczestniczą pojazdy ciężkie o 30-40%, czego dowodzą badania wykonane przez niezależne ośrodki naukowo-badawcze. Jest to realne zmniejszenie liczby ofiar wśród wszystkich uczestników ruchu.

Ponadto istnieją takie możliwości, aby folię odblaskową stosować w formie reklamy na pojazdach, która jest widoczna za dnia i nocą.

Odblaski

Punktowe elementy odblaskowe

Punktowe, nawierzchniowe elementy odblaskowe (odblaski najezdniowe), przeznaczone są do nanoszenia na nawierzchnie asfaltowe lub betonowe. Służą do trwałego lub tymczasowego oznakowania poziomego dróg. Obudowa elementów wykonana jest z polimeru, zapewniającego maksymalną odporność na uderzenia oraz ścieranie. Posiadają wbudowane elementy odblaskowe o doskonałej widoczności w nocy, zarówno w warunkach suchych, jak i podczas opadów atmosferycznych. Obustronne wgłębienia w korpusie elementu ułatwiają aplikację na jezdni.

Folia do tablic rejestracyjnych

Począwszy od 1948 roku, firma 3M ustanowiła światowe standardy dla odblaskowych tablic rejestracyjnych. Folię tę wykorzystuje się w tablicach rejestracyjnych, zapewniając ich skuteczną widoczność w nocy. Na polskich tablicach rejestracyjnych jest stosowana właśnie ta folia. Podnosi ona bezpieczeństwo także w przypadku zaparkowanego auta w miejscu nieoświetlonym bez włączonych świateł postojowych czy awaryjnych.

Odzież

Materiały odblaskowe stosowane na odzieży stanowią tylko część z całego wachlarza tego typu materiałów, które mają, jak widać z powyższych akapitów, różne zastosowanie. Obecnie na rynku znajdziemy, co najmniej kilku producentów odzieży z materiałami odblaskowymi oraz co za tym idzie różne jakości tych materiałów.

Trzeba jednak zaznaczyć, że niektórzy producenci dbają o najwyższą jakość wykonania, są to materiały nieco droższe, ale spełniające swoją funkcję przez cały czas użytkowania. W opozycji stoją materiały bardzo atrakcyjne cenowo, ale też niskiej jakości – te nie są godne polecenia.

Bezpieczeństwo

Materiały odblaskowe mają różne zastosowania i występują w różnych dziedzinach naszego życia, ale wszystkie mają to samo zadanie – podnieść nasze bezpieczeństwo.

autor: Piotr Głowski

O AUTORZE
Dział Materiałów Odblaskowych i Włóknin Ocieplających
Głowski Piotr
tel. 52 325 80 38
kom. 600 477 661
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane