Innowacyjny produkt odblaskowy - Scotchlite 5600

Innowacyjny produkt odblaskowy - Scotchlite 5600

Długo oczekiwany produkt jest już dostępny. Od kilku tygodni jest dostępny materiał odblaskowy Scotchlite z serii 5600 – jest to taśma trudnopalna termotransferowa segmentowana, przeznaczona do odzieży ostrzegawczej o intensywnej widzialności.

Materiał jest bardzo innowacyjny. Ma on wysokie parametry odblaskowe, na co składa się segmentowany wzór oraz budowa z szerokokątnych szklanych mikrokulek połączonych za pomocą kleju, który aktywuje się pod wpływem ciepła.

Przykładowe zastosowania: odzież dla strażaków oraz trudnopalna odzież ochronna gdzie wymagana jest zwiększona widoczność użytkownika w ciemności lub słabym świetle a przede wszystkim tam, gdzie występują wysokie temperatury.

Taśma występuje w dwóch szerokościach 50,8 mm oraz 76,2 mm. Materiał ten przekracza najwyższe wymagania w zakresie jasności materiałów odblaskowych. Ułożenie materiału na odzieży nie ma wpływu na jego właściwości.

Spełnione wymagania

Seria 5600 ma kilka rodzajów. Typ 5637 – taśma trudnopalna segmentowana koloru srebrno-żółtego, jak i 5630 koloru srebrno-pomarańczowego, spełniają odpowiednio wymagania dla fluorescencyjnego żółtego i pomarańczowego materiału – przy świetle ksenonowym oraz po poddaniu testowi termicznemu w temp. 180°C przez 5 minut.

Materiał spełnia wymagania normy PN-EN 469 (wymagania dla odzieży ochronnej dla straży pożarnej). Materiały z serii 5600 przewyższają wymagania dotyczące normy PN-EN ISO 20471 po ekspozycji na wysoką temperaturę zgodnie ze wspomnianą wcześniej normą PN-EN 469. Ponadto materiały te wykazują się zwiększoną przepuszczalnością pary wodnej.

Stosując taśmę z serii 5600, należy ją uprzednio zweryfikować, poddać testom, czy może zostać wykorzystana do środków ochrony indywidualnej (Dyrektywa 89/656/EWG, art. 4 oraz art. 5; Komunikat 89/C328/EWG, załącznik §7), gdyż żaden materiał nie gwarantuje bezwzględnej widoczności. Na widoczność mają wpływ różne czynniki. Najlepiej przetestować gotowy element odzieży w warunkach rzeczywistych, w celu dokonania oceny jego adekwatności do przewidzianego sposobu użytkowania oraz wybrać odpowiednie warunki czyszczenia i konserwacji.

Strażacy w akcji

Zastosowanie produktu

Materiały odblaskowe mają zastosowanie w sytuacjach, gdy bycie widocznym może zmniejszyć ryzyko wypadku. Przykłady miejsc i środowisk, w których należy nosić odzież o intensywnej widzialności, obejmują obszary, w których występują zagrożenia związane z ruchem samochodowym, takie jak autostrady, drogi w terenie zabudowanym i niezabudowanym, kolej, lotniska czy porty wodne. Zastosowanie taśm z serii 5600 to przede wszystkim odzież kierowana do strażaków, odzież odporna na płomienie i wysokie temperatury oraz wszędzie tam, gdzie liczy się trwałość.

Strażak z maską pełnotwarzową w akcji

Kontrola odzieży o intensywnej widzialności

Odzież ostrzegawczą o intensywnej widzialności należy utrzymać w dobrym stanie i dokonywać regularnych kontroli pod kątem uszkodzeń lub pogorszenia jakości. Jeżeli odzież podlega częstym cyklom czyszczenia, kontrolę należy przeprowadzić po każdym cyklu.

Materiał odblaskowy Scotchlite na odzieży ognioodpornej

Informacje dotyczące bezpieczeństwa

Różne czynniki środowiskowe takie jak deszcz, mgła, dym, kurz czy linia wzroku mają wpływ na widoczność. Widoczność użytkownika może również znacząco spaść, jeżeli materiał odblaskowy jest przesłonięty np. inną odzieżą roboczą lub przeszkodami w strefie roboczej. Użytkownik powinien być świadomy takich ograniczeń. Ponadto jak każdy materiał odblaskowy widoczność może być zmniejszona w ekstremalnych warunkach pogodowych.

Autor: Piotr Głowski

O AUTORZE
Dział Materiałów Odblaskowych i Włóknin Ocieplających
Głowski Piotr
tel. 52 325 80 38
kom. 600 477 661
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane