[WIDEO] Do czego w praktyce wykorzystać klej cyjanoakrylowy?

[WIDEO] Do czego w praktyce wykorzystać klej cyjanoakrylowy?

W każdym domu z pewnością znajduje się popularny klej cyjanoakrylowy, który wielokrotnie ratował uszkodzone przedmioty od wyrzucenia, ponownie je łącząc: oderwane ucho od kubka, pękniętą doniczkę, naderwaną listewkę itd. Kleje CA są również na co dzień wykorzystywane przez profesjonalistów.

Jednym z nietypowych, acz szeroko stosowanych zastosowań jest łączenie uszczelek typu o-ring. Zobacz:

Wycinanie uszczelki z gumowego sznura pozwala dowolnie dobrać jej szerokość do danej aplikacji. Zawodowcy tacy jak hydraulicy wykorzystują siłę i szybkość łączenia klejem cyjanoakrylowym, by w chwilę uzyskać idealnie dopasowaną uszczelkę – bez konieczności sprawdzania dziesiątek różnych uszczelek w danym miejscu i w najgorszym przypadku nieplanowanej wizyty w sklepie, co ostatecznie pozwala zaoszczędzić czas pracy.

Klej wiąże bardzo szybko i trwale. Połączone w ten sposób końce sznura tworzą uszczelkę odporną, co oczywiste na wodę, ale także na rozciąganie występujące podczas montażu takiego elementu.

Wybierając z szeregu klejów cyjanoakrylowych o różnej gęstości, warto kierować się konkretną potrzebą aplikacyjną.

Zastosowanie kleju o dużej lepkości (żelu) jest łatwiejsze w trudniej dostępnych miejscach, np.: podczas aplikacji pionowej, wymaga jednak ręcznego rozprowadzenia po powierzchni. Klej wnika w każde zagłębienie w momencie dociskania elementów do siebie.

Inaczej to wygląda podczas stosowania kleju bardzo płynnego. Wypuszczona kropla w wybranym punkcie rozlewa się po całej powierzchni, wypełniając dokładnie wszelkie nierówności i rowki. Wiązanie wykonywane klejem płynnym najlepiej przeprowadzić w pozycji poziomej.

W obu przypadkach klej wiąże szybko, oferując jednocześnie mocne i trwałe połączenie.

Kleje cyjanoakrylowe to uniwersalne narzędzie, które można wykorzystać praktycznie wszędzie. My podaliśmy jedną z takich możliwości. A do jakich nietypowych zastosowań Wy używacie klejów CA?

ZOBACZ PRODUKTY

Autorzy:

Grzegorz Wiśniewski

Oskar Saja

O AUTORZE
Dział Produkcji i Usług
Wiśniewski Grzegorz
tel. 52 325 80 36
kom. 696 487 075
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane