Z nami będziesz widoczny

Z nami będziesz widoczny

Innowacyjne rozwiązania które, proponuje firma Horus dotyczące bezpieczeństwa osób w warunkach o ograniczonej widoczności, poprawiają wiele aspektów życia codziennego. Materiał odblaskowy Scotchlite 3M jest odpowiedni zarówno dla pracowników, całych rodzin, jak i osób uprawiających sport.

Materiały odblaskowe to wymóg

Każda osoba, która wykonuje swoją pracę w nocy, za dnia lub w miejscach o niedostatecznym oświetleniu jest narażona na potrącenie. Zagrożenie zostaje spotęgowane zmiennymi warunkami atmosferycznymi podczas pracy na otwartej przestrzeni. Dotyczy to szczególnie osób pracujących na drogach w pobliżu przemieszczających się pojazdów lub maszyn.

Dlatego zgodnie z art. 237 Kodeksu Pracy – pracodawca powinien wyposażyć osoby wykonujące roboty związane z budową czy remontem dróg w odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej.

Należy dodać, że odzież ta, jak wynika z przepisów w KP oraz PN EN ISO 20471 musi być wyposażona w elementy odblaskowe w określonych ilościach w stosunku do całej powierzchni ubrania. Ponadto materiały odblaskowe powinny być określonej jakości, co bezpośrednio przekłada się na długość użytkowania odzieży.

Jedyna możliwość poprawy bezpieczeństwa

Zwiększone ryzyko przy wykonywaniu określonych rodzajów prac w budownictwie drogowym dotyczy liczby poruszających się pojazdów i specjalistycznych maszyn oraz ich dużej masy. Brakuje jednak w tym przypadku możliwości skutecznego i trwałego wyeliminowania występujących zagrożeń. Jedynym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa jest zatem odpowiednia odzież.

Niestety często się zdarza, że ubrania przekazywane pracownikom są nie tylko z kiepskiej jakości materiałami odblaskowymi, ale uszyte z ciemnych materiałów, które charakteryzują się niskim współczynnikiem luminacji świetlnej, co w okresie jesienno-zimowym nie sprzyja i nie podnosi bezpieczeństwa.

Następstwem tego jest zbyt późna reakcja kierowców, ponieważ nie są oni w stanie odpowiednio wcześnie dostrzec pracownika, która wymusza gwałtowne i niebezpieczne manewry, co z kolei może prowadzić do wypadku.

Dla tej grupy pracowników dedykowana jest odzież ostrzegawcza o intensywnej widzialności. Odzież taka wykonana jest z materiału fluorescencyjnego, czyli tła o barwie intensywnej żółtej lub pomarańczowej o powierzchni min. 0,5 m2 i materiału odblaskowego o powierzchni co najmniej 0,13 m2.

Dla każdego

Materiały odblaskowe Scotchlite 3M działają zawsze – nie tylko podczas pracy, ale również w czasie wolnym – zwiększając widoczność wszystkich uczestników ruchu drogowego. Szczególnie narażeni na niebezpieczeństwa są piesi, osoby starsze, dzieci i sportowcy (np.: biegacze).

Dzieci stają się uczestnikami ruchu po raz pierwszy w drodze do szkoły. Ich bezpieczeństwo zależy od widoczności. Przy prędkości 50 km/h, jeśli kierowca zauważy dziecko 0,5 sekundy wcześniej, to zahamuje 7 metrów bliżej – a to już spora różnica!

Materiał odblaskowy Scotchlite 3M jest trwały, widoczny i staje się modnym elementem odzieży, a przy tym znacząco podnosi bezpieczeństwo użytkownika. Warto zatem wyposażyć się w odblaski o wysokiej jakości, ubierając kamizelkę lub zakładając odpowiednie akcesoria, np.: zawieszkę lub opaskę na co dzień.

Poniżej niektóre sposoby wykorzystania materiałów odblaskowych w czasie pracy:

Praca drogowa nocą
Na budowie i na drodze

Praca budownicza nocą
Na platformie i na autostradzie

Odblaskowe elementy na kurtce
Na miejscu wypadku i na lotnisku

ZOBACZ PRODUKTY

Autor: Piotr Głowski

O AUTORZE
Dział Materiałów Odblaskowych i Włóknin Ocieplających
Głowski Piotr
tel. 52 325 80 38
kom. 600 477 661
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane