[WIDEO] Czy twoje zatyczki na pewno dobrze chronią twój słuch?

[WIDEO] Czy twoje zatyczki na pewno dobrze chronią twój słuch?

Posiadanie ochronników słuchu odpowiednich do warunków pracy na pełnionym przez pracownika stanowisku to nie wszystko. Często okazuje się, że ten „odpowiedni” ochronnik został źle dobrany konkretnej osobie lub, co się zdarza częściej, jest w niepoprawny sposób noszony, a to już podwójne zagrożenie dla jego zdrowia.

Po pierwsze, słuch nie jest wystarczająco chroniony i doznaje nieodwracalnego ubytku. Utrudniona zostaje także komunikacja z powodu docierającego do ucha hałasu.

Po drugie, pracownik jest przekonany, że jest dobrze chroniony, a niewiedza ta prowadzi go prosto do kalectwa – głuchoty.

Warto zatem poddać się prostemu, miarodajnemu badaniu, w którym wykonany zostaje pomiar indywidualnego wskaźnika tłumienia – PAR (Personal Attenuation Rating), z którego pomocą następuje kontrola właściwego dopasowania ochronnika słuchu.

Zobacz, jak przebiega badanie:

Należy uświadomić sobie, że temat ochrony jest nieco bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać. Istnieje kilka czynników, które odgrywają kluczową rolę w doborze zatyczek i ochronie słuchu:

  • Każde ucho jest trochę inne – nawet tej samej osoby.
  • Rozmiar i kształt kanału słuchowego ma znaczenie – istnieją typy zatyczek dla mniejszych lub wrażliwszych uszu.
  • Umiejętność zakładania ochronników to najczęstszy problem wśród pracowników.
  • Nie za niski i nie za wysoki poziom tłumienia – nieodpowiednie tłumienie hałasu może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji z powodu braku komunikacji i orientacji w wydarzeniach we współdzielonym obszarze pracy przez wiele osób.

Wykonanie badania to tylko kilka minut, a pozwoli precyzyjnie skontrolować dopasowanie używanego ochronnika słuchu, by odpowiednio zadbać o zdrowie swoich pracowników. Nie rezygnuj z tej możliwości!

Zapisz się
na badanie dopasowania ochronników słuchu
Ear-Soft

Autorzy:

Tomasz Rychlewski

Łukasz Wilk

Oskar Saja

O AUTORZE
Dział Szkoleń i Inspekcja Sprzętu BHP
Wilk Łukasz
tel. 52 325 80 23
kom. 608 514 200
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane