Jak chronić się przed SMOGiem?

Jak chronić się przed SMOGiem?

Jak pokazują statystyki, polskie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone w całej Unii Europejskiej. Skutkiem tego są tysiące przedwczesnych śmierci i zwiększona liczba chorób płuc, serca i nowotworów.

Jak powstaje Smog?

Około 50-55 procent zanieczyszczeń pyłowych w Polsce pochodzi z gospodarstw domowych, lokalnych kotłowni czy niewielkich zakładów usługowych i to one stanowią największy problem. Kilkanaście procent generuje również transport. Reszta to pozostałe źródła – energetyka, przemysł czy gospodarka odpadami.

Czy smog wcześniej również występował?

Występował i to jeszcze gorszy na początku lat 90. W Polsce nie stosowało się wówczas w przemyśle odpowiednich filtrów, samochody nie miały katalizatorów, więcej budynków było ogrzewanych małymi piecami zasilanymi złej jakości paliwem. Jeżeli chodzi o występowanie smogu na świecie, to słynny był też zabójczy smog londyński, który w 1952 roku w ciągu pięciu dni doprowadził do śmierci aż 12 000 osób!

Ochrona

W zasadzie są tylko trzy skuteczne sposoby ochrony człowieka przed pyłem zawieszonym w powietrzu:

 • Nie należy wychodzić z domu w czasie przekroczeń stężenia pyłu zawieszonego,
 • Należy unikać nadmiernego wysiłku,
 • Należy stosować półmaski przeciwpyłowe.

Aby nie odizolować się za bardzo od otoczenia i chronić swoje zdrowie dobrze jest mieć więc pod ręką odpowiednią półmaskę, która zabezpieczy nas przed niebezpiecznymi substancjami smolistymi. Skuteczną ochronę przed cząstkami stałymi zapewniają włókniny filtracyjne, z których zbudowane są półmaski 3M.

Idealnym rozwiązaniem będzie panelowa półmaska w najwyższej – trzeciej ochronie klasy przeciwpyłowej 3M 9332 Aura. Półmaska chroni, gdy stężenie niebezpiecznych pyłów przekracza 50-krotność najwyższego dopuszczalnego stężenia.

Smog nad miastem
fot. Radek Kołakowski

Oferowane przez 3M półmaski filtrujące wykonane są z włókniny elektretowej. Włókna takiej włókniny posiadają ładunek, który sprawia, że cząstki pyłu są przyciągane i osadzają się na włókninie, nie przechodząc przez półmaskę do dróg oddechowych. Konstrukcja takiej półmaski umożliwia jednocześnie ograniczenie oporów oddychania, poprawiając komfort podczas jej noszenia.

Zawory wydechowe stosowane w półmaskach służą do poprawy komfortu użytkowania tego typu sprzętu. Zadaniem zaworu jest regulacja przepływu powietrza podczas oddychania. Dlatego poprawnie skonstruowany zawór powinien zamykać przepływ powietrza przy wdechu, uniemożliwiając przedostawanie się zanieczyszczeń pod spód. Wdychane powietrze powinno przepływać wyłącznie przez włókninę filtracyjną, aby do płuc trafiało wyłącznie oczyszczone powietrze. Zawór powinien się otwierać, ułatwiając przepływ powietrza, dopiero przy wydechu, gwarantując jednocześnie odprowadzanie temperatury i wilgoci. Stosowane w sprzęcie 3M rozwiązania to zawory 3MCool Flow™, które wyposażone są w specjalny ruchomy element otwierający i zamykający zawór wydechowy.

Panelowe konstrukcje półmasek pozwalają na ich wielokrotne rozkładanie i składanie, chroniąc przed przypadkowym zabrudzeniem czy uszkodzeniem. Aura™ umożliwia płaskie, wygodne przechowywanie bez zgnieceń i obawy o łatwe zniszczenie czy deformację, a w konsekwencji gorsze dopasowanie i przyleganie do twarzy.

Półmaska oddechowa

Aby jednak półmaska przeciwpyłowa właściwie nas chroniła, istotne jest jej dopasowanie do twarzy. Właściwe dopasowanie decyduje o tym, ile zanieczyszczeń ze wdychanego powietrza zostanie zatrzymanych na włókninie filtracyjnej, a ile przedostanie się do dróg oddechowych. Dopasowanie półmaski jest możliwe tylko przy ogolonej twarzy.

Podstawowe elementy konstrukcyjne ułatwiające dopasowanie półmaski do twarzy użytkownika to:

 • Taśmy nagłowia wykonane z trwałych, elastycznych materiałów,
 • Blaszka nosowa zapewniająca przyleganie półmaski w okolicach nosa,
 • Ergonomiczna konstrukcja dostosowana do kształtu twarzy tj. panelowa konstrukcja obejmująca część podbródkową i okolice nosa,
 • Blaszka podbródkowa pozwalająca na ukształtowanie półmaski w okolicach podbródka.

Jak ocenić zużycie półmasek?

Skuteczność maski zmniejsza się wraz z jej zużyciem. Podstawą oceny zużycia półmasek jest indywidualna ocena wzrostu oporów oddychania. Kiedy oddychanie przez półmaskę staje się trudniejsze, mamy wskazanie, że włóknina została zapchana i należy wymienić sprzęt na nowy.

Elementy wskazujące na zużycie półmaski:

 • Odczuwalny wzrost oporów oddychania podczas użytkowania,
 • Rozciągnięcie, przetarcie taśm nagłowia,
 • Zabrudzenie półmaski w wyniku zanieczyszczenia (zarówno powierzchni zewnętrznej – osadzanie zanieczyszczeń ze środowiska, jak i powierzchni wewnętrznej – zabrudzenia od strony twarzy),
 • Uszkodzenia włókniny, przetarcia, zagniecenia powodujące brak szczelnego przylegania do twarzy,
 • Zawilgocenie/zamoczenie włókniny,
 • Pozostawienie nieużywanej półmaski w warunkach wysokiego zapylenia.

ZOBACZ PRODUKTY

autor:

Tomasz Rychlewski

Masz pytania? Skontaktuj się z nami
Solec Kujawski, 86-050 Solec Kujawski, ul. Unii Europejskiej 33
Dział Produktów BHP
Rychlewski Tomasz
tel. 52 325 80 19
kom. 606 920 190
Napisz email
Dział Produktów BHP i Pracy na Wysokości
Gdaniec Justyna
tel. 52 325 80 22
kom. 600 477 660
Napisz email
Piła, 64-920 Piła, ul. Okrzei 18
Opiekun Regionu Dział BHP
Kęciński Sebastian
kom. 608 388 273
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane