[WIDEO] Czy połączenie wykonane taśmą VHB jest wodoszczelne?

[WIDEO] Czy połączenie wykonane taśmą VHB jest wodoszczelne?

W pracach domowych oraz produkcyjnych często pojawia się potrzeba szybkiego, pewnego i długotrwałego połączenia materiałów, które w dodatku będzie estetyczne i nieinwazyjne dla poszczególnych powierzchni. Z pomocą przychodzą dwustronne taśmy piankowe VHB.

Mogą one stanowić w pewnych warunkach alternatywę dla połączeń mechanicznych, takich jak nity, śruby, spawy itp. Są przy tym odporne na warunki pogodowe, promieniowanie UV, rozpuszczalniki, oleje oraz ścinanie.

Chcieliśmy sprawdzić, czy taśma VHB jest także wodoszczelna. W tym celu postanowiliśmy skonstruować płaski pojemnik – „miniakwarium” – wykonany z dwóch tafli szkła, a następnie nalać do niego wody. Jest to test prezentujący wyłącznie właściwości taśmy, nie polecamy natomiast stosować tego rozwiązania w zastosowaniach praktycznych.

Szkło zostało uprzednio przygotowane: oczyszczone i odtłuszczone, a następnie pokryte podkładem poprawiającym adhezję, aby mieć pewność, że taśma w każdym punkcie styku będzie prawidłowo przyklejona. Na trzech brzegach każdej tafli przymocowaliśmy paski grubej błony klejowej VHB, która jest przezroczysta. Aplikacja polegała na dokładnym dociśnięciu taśmy wałkiem. Jej mocny klej szybko przywarł do powierzchni szkła.

Następnie połączyliśmy obie tafle, znów ścisnęliśmy i pozostawiliśmy na pewien czas, aby połączenie się utrwaliło. W efekcie uzyskaliśmy pojemnik z wlotem o niedużej szerokości ok. 3 mm. Pojemnik napełniliśmy zabarwioną wodą i sprawdziliśmy, czy przecieka.

Najbardziej interesowały nas newralgiczne miejsca, narożniki, gdzie łączyły się ze sobą kolejne odcinki taśmy. Sama podstawa i boki nie stanowiły zagrożenia i tutaj nie spodziewaliśmy się rozszczelnienia. W pierwszych chwilach wszystko wyglądało dobrze, warto było zatem pozostawić całość na dłuższy czas.

Wróciliśmy po godzinie. W pojemniku nadal znajdowała się woda na pierwotnym poziomie, a tacka ustawiona w razie wycieku pozostała sucha. Test taśmy VHB zakończył się powodzeniem.

Zobacz test:

W dłuższym okresie woda skutecznie penetruje niedoskonałości połączenia w narożnikach, tam gdzie spotykają się odcinki taśmy, nie naruszając jednak połączenia pomiędzy taśmą a szkłem na bokach. Aby tego uniknąć w podobnych aplikacjach, należałoby użyć jednego kawałka taśmy, np.: kawałka w kształcie litery „U” wyciętego z arkusza.

Szeroko stosowana taśma w przemyśle, choćby w transporcie lub meblarstwie zapewnia długotrwałe, mocne i elastyczne połączenie. Pozwala na redukcję drgań i wibracji oraz prężeń spowodowanych różną rozszerzalnością materiałów.

Ponadto pozwala łączyć elementy, których tradycyjnymi metodami nie sposób tak dobrze połączyć: drewno lakierowane i ogólnie powierzchnie lakierowane proszkowo, szkło, tworzywa sztuczne, kompozyty, metale itd.

ZOBACZ PRODUKTY

Autorzy:

Grzegorz Wiśniewski

Oskar Saja

O AUTORZE
Dział Produkcji i Usług
Wiśniewski Grzegorz
tel. 52 325 80 36
kom. 696 487 075
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane