Odzież dla ratowników medycznych, część II

Odzież dla ratowników medycznych, część II

Wybór odpowiedniej odzieży dla ratowników medycznych oraz innych służb nie jest sprawą oczywistą. Strój powinien odpowiadać warunkom pogodowym, utrzymywać ciepłotę ciała na wskazanym poziomie, poprawiać widoczność osoby noszącej go, a wysokie parametry zachowywać przez określony długi czas użytkowania.

Wybierając odzież, należy odpowiedzieć przede wszystkim na trzy pytania:

  1. Jak długo będzie użytkowana odzież? – wiąże się to z liczbą prań.
  2. Jak będzie przebiegać proces konserwacji? – pranie w warunkach domowych, pranie chemiczne czy przemysłowe.
  3. Jaka jest gramatura materiału wierzchniego, z którego będzie wykonana odzież? – chodzi o tarcie materiału wierzchniego z materiałem odblaskowym podczas procesu konserwacji.

Jeżeli już wiemy, ile razy odzież będzie prana, w jakich warunkach i na jaki materiał będzie naszyty materiał odblaskowy, możemy postawić wymagania tak, aby z jednej strony nie ponosić zbędnych kosztów, a z drugiej mieć pewność, że przez cały czas użytkowania materiał odblaskowy będzie pełnił swoją funkcję.

Na osobach, które sporządzają Specyfikacje Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ), spoczywa ogromna odpowiedzialność i powinni oni mieć odpowiednią wiedzę w tym zakresie. Powyżej przedstawiłem praktyczne informacje dotyczące doboru materiałów odblaskowych w zależności od miejsca pracy, jak również od tego, jak będzie przebiegał proces konserwacji. Zapoznanie się z nimi daje nam pełen obraz i pozwala na prawidłowy wybór, ale...

Czy stawianie wymagań przez użytkownika wystarczy?

Następną sprawą jest kontrola odzieży przez użytkownika czy została wykonana zgodnie ze specyfikacją. Innymi słowy, kontrolowanie oddanej do użytku odzieży. Jest to niezmiernie ważne co najmniej z dwóch powodów:

  • Pierwszy i zarazem najważniejszy to bezpieczeństwo użytkownika.
  • Drugi – sprawdzajmy, co nam producent dostarcza! Proszę pamiętać, że za to płacicie, aby producent dostarczył odzież zgodną z opisem w specyfikacji (SIWZ).

Firmy, które stawiają wymagania, opisują odzież w specyfikacji istotnych warunków zamówienia i tym samym organizują przetargi pod kątem odzieży dla swoich pracowników. Powinny one posiadać elementarną wiedzę na temat materiałów, z których ma się składać ta odzież. Nie zawsze tak jest i w konsekwencji tego mamy źle sporządzony opis lub informacje w nim zawarte wzajemnie się wykluczają.

Drugi aspekt tej sprawy – załóżmy, że klient ma odpowiednią wiedzę, aby taki dokument napisać i go napisze, to nie znaczy, że producent tak to wykona. Niestety tak bywa. Problem dotyczy firm, które obdarzają zaufaniem swoich dostawców, producentów odzieży, po czym w swojej niewiedzy odbierają odzież i przekazują swoim pracownikom.

Robotnicy drogowi

Teraz proszę wyobrazić sobie taką sytuację: osoba pracująca w miejscach o ograniczonej widoczności i tam, gdzie odbywa się ruch samochodowy, otrzyma odzież roboczą, w której zastosowany materiał odblaskowy nie spełnia podstawowych parametrów, mało tego, odzież prana jest przemysłowo czy chemicznie a taśma ma wytrzymałość co najwyżej 20 prań w warunkach domowych. Jaki będzie efekt?

Otóż po pierwszych kilku praniach materiał odblaskowy spiera się i traci swoje właściwości, wówczas pracownik praktycznie jest niewidoczny. Może to nieść tragiczne w skutkach konsekwencje.

Jest sposób, aby temu zaradzić, ale firma, która użytkuje odzież, musi wykazać chęci i wolę do działania. Wystarczy, że skontaktuje się z producentem bądź dystrybutorem materiałów, co do których ma wątpliwości w celu potwierdzenia czy materiały użyte w tym projekcie są zgodne ze specyfikacją. W ten prosty sposób możemy znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo życia ludzkiego.

Ubrania z elementami odblaskowymi nie zapewniają całkowitego bezpieczeństwa, jednak dzięki odpowiedniej widzialności pracownika znacznie zmniejszają ryzyko wypadku.

Mając na uwadze bezpieczeństwo, należy pamiętać o tym, że samo posiadanie materiału odblaskowego na odzieży bez określenia jakości, tego bezpieczeństwa nie podnosi. Warto poświęcić kilka chwil i dokonać odpowiedniego doboru do poszczególnych rodzajów odzieży.

autor: Piotr Głowski

O AUTORZE
Dział Materiałów Odblaskowych i Włóknin Ocieplających
Głowski Piotr
tel. 52 325 80 38
kom. 600 477 661
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane