[WIDEO] Jak uszczelnić połączenie mechaniczne?

[WIDEO] Jak uszczelnić połączenie mechaniczne?

Warunki atmosferyczne, zacinający deszcz, leżący na dachach śnieg, ostre słońce i promienie ultrafioletowe to główne czynniki, z którymi musi radzić sobie taśma uszczelniająca w aplikacjach zewnętrznych, gdzie samo połączenie mechaniczne nie wystarczy.

Aby prawidłowo zadbać o pełną szczelność np.: rynny, świetlika lub innego elementu wystawionego na ciągłe działania pogodowe należy uzmysłowić sobie, jakie zagrożenia niesie ze sobą długotrwała ekspozycja.

Takie połączenia mechaniczne jak nity, śruby, gwoździe itp. łatwo się starzeją, ulegają degradacji, rdzewieją, pękają, kruszą się oraz wyginają, co z czasem prowadzi do utraty pierwotnych właściwości. Połączenie może się rozszczelnić, zacznie przeciekać, straci nośność lub po prostu się zerwie całkowicie.

Aby do tego nie doszło, potrzebna jest taśma uszczelniająca o mocnym kleju, odpowiedniej grubości, odporna nie tylko na warunki pogodowe, ale także na ścieranie i podrywanie.

Przeprowadziliśmy test takiej taśmy w zestawieniu z postarzanym połączeniem nitowanym. Wykorzystaliśmy do tego blachę do pieczenia, jako zbiornik na wodę, do której przytwierdziliśmy nitami wycinki arkusza blachy.

Pierwotnie, dobrze wykonane połączenie nitowane potrafiło krótkotrwale przeciwstawić się stojącej wodzie, lecz wystarczyło, że coś będzie nie tak, nity zostaną wymienione, oryginalny przewiert się powiększy lub nit zostanie naruszony, a połączenie zacznie przeciekać. Chcąc pokazać, jak może to wyglądać w dłuższym czasie eksploatacji, postanowiliśmy postarzyć połączenie.

Niezabezpieczone połączenie zalaliśmy wodą i odstawiliśmy na godzinę. W tym czasie duża część wody ściekła do pojemników poniżej. W codziennych okolicznościach mogłoby to oznaczać przeciekający dach, nieszczelną rynnę lub inny problem, który mógłby się przyczynić do większych szkód.

Następnie ten sam test powtórzyliśmy dla połączenia nitowanego zabezpieczonego taśmą uszczelniającą. Na filmie dobrze widać, jak powinna wyglądać jej aplikacja. Jest to szybki i prosty proces. Najpierw oczyszczamy powierzchnię przeznaczonym do tego środkiem, a potem naklejamy taśmę, tak by zakryła z zapasem całe miejsce połączenia mechanicznego. Taśmę dokładnie dociskamy i gotowe. Taśma jest elastyczna, pozwalając na naklejanie jej na nierównych powierzchniach. Ponadto posiada agresywny klej, który chwyta od razu.

Blacha ponownie została zalana wodą i pozostawiona na godzinę… i na kolejne 24. Przeznaczona właśnie do takich zadań taśma uszczelniająca sprawdziła się idealnie. Zapewniła szczelność, jakiej oczekiwaliśmy a jakiej wymagają od niej trudne warunki zewnętrzne.

Zobacz test:

ZOBACZ PRODUKTY

Autorzy:

Grzegorz Wiśniewski

Łukasz Wilk

Oskar Saja

O AUTORZE
Dział Produkcji i Usług
Wiśniewski Grzegorz
tel. 52 325 80 36
kom. 696 487 075
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane