Nie wystarczy stawiać wymagania - trzeba sprawdzać

Nie wystarczy stawiać wymagania - trzeba sprawdzać

Powiedzenie – najwyższym stopniem zaufania jest kontrola – sprawdza się również w takiej dziedzinie naszej codziennej rzeczywistości jak przetargi odzieży roboczej, a raczej ich realizacja. Ale może od początku.

Firmy i instytucje, których pracownicy wykonują swoją pracę w warunkach ograniczonej widoczności, powinny rzecz jasna zadbać o swoich pracowników, aby odzież, w której pracują, była odpowiednia. Dużo dowiemy się na ten temat z polskiej i europejskiej normy PN-EN ISO 20471.

Praca w nocy

Co to znaczy odpowiednia? Chodzi o to, aby spełniała swoje zadanie nie tylko pierwszy tydzień po zakupie, ale przez cały okres użytkowania. Firmy, a dokładniej pracownicy, którzy opisują odzież w tzw. SIWZ (Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia) i tym samym organizują przetargi pod kątem odzieży roboczej, ostrzegawczej i zawodowej powinni, co oczywiste, posiadać elementarną wiedzę na temat materiałów, z których ma składać się ta odzież.

Nie zawsze tak jest, ale to opiszę innym razem. Dziś chcę się skupić na innym kontekście sprawy. Mianowicie zakładając, że klient ma odpowiednią wiedzę, aby taki dokument napisać i go napisze, to nie znaczy jeszcze, że producent dokładnie tak to wykona. Niestety tak bywa. Problem dotyczy wielu firm, które obdarzają zaufaniem swoich producentów i dostawców odzieży, po czym we własnej niewiedzy odbierają tę odzież i rozdają swoim pracownikom.

Praca w nocy
Phil Starling, Highways Agency

Teraz proszę wyobrazić sobie sytuację, w której osoba pracująca w miejscu o ograniczonej widoczności, gdzie w dodatku odbywa się ruch samochodowy, otrzyma odzież roboczą, w której zastosowany materiał odblaskowy nie spełnia podstawowych parametrów, mało tego, odzież prana jest przez firmę przemysłowo lub chemicznie, a wytrzymałość taśmy to co najwyżej 20 prań w warunkach domowych!

Praca w nocy
Patrick Cashin - Metro-North Track Repair

Otóż po pierwszych kilku praniach materiał odblaskowy spiera się i traci swoje właściwości, wówczas pracownik staje się praktycznie niewidoczny. Jak to może się skończyć, możemy się domyślić, w każdym razie nie najlepiej dla tego pracownika.

Jest sposób, aby temu zaradzić, ale firma, która użytkuje odzież, musi wykazać się dobrą wolą i sprawdzić produkt. Wystarczy skontaktować się z producentem bądź dystrybutorem materiałów, co do których mamy wątpliwości, w celu potwierdzenia, czy materiały użyte w tym projekcie są zgodne ze specyfikacją.

Jest to tylko jeden telefon, który może wyprowadzić nas z poważnego błędu.

autor: Piotr Głowski

O AUTORZE
Dział Materiałów Odblaskowych i Włóknin Ocieplających
Głowski Piotr
tel. 52 325 80 38
kom. 600 477 661
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane