Odzież robocza - wczoraj, dziś i jutro

Odzież robocza - wczoraj, dziś i jutro

Proszę sobie wyobrazić, że jeszcze kilka dekad wcześniej odzież ochronna i robocza praktycznie nie istniała. Bywało tak, że pracownicy sami szukali sposobów, aby chronić się przed skutkami ubocznymi wykonywania swojej pracy, ale nie zawsze były to dobre pomysły – choćby ubrani jedynie w fartuch, spodnie i obuwie od pasa w górę goli górnicy z przeszłości.

Wczoraj

Górnicy
Hugo Ulbrich [Public domain], via Wikimedia Commons

Mijały lata, a niektóre branże pochłaniały wiele ludzkich istnień z tytułu braku odpowiednich zabezpieczeń. Jednak postęp technologiczny i świadomość ochrony zdrowia wywierały ogromny wpływ, aby człowiek w pracy był coraz bardziej chroniony. Dlaczego? Dlatego że lepiej zapobiegać wypadkom, chorobom, niż ponosić ich skutki i je leczyć. A lepsze zdrowie to większa radość z życia!

Dziś

Dziś, jeżeli chodzi o odzież roboczą czy ochronną, na szczęście wygląda to zupełnie inaczej. Współczesne stroje górników i ratowników w kopalni to kompleksowa ochrona zdrowia i ciała – układu oddechowego, twarzy, głowy oraz skóry i kończyn poprzez materiały ognioodporne i ciężkie buty.

Wcześniej nieważne było co górnik w kopalni miał na nogach. Dziś ważne jest nawet, na jakim krześle siedzimy w biurze – i uważam, że nie ma w tym przesady, jeżeli pomaga to, aby człowiek był zdrowszy i mógł dłużej i wygodniej pracować.

Hasło „odpowiednia odzież ochrona/robocza na konkretnym stanowisku pracy” to wyzwanie dla pracownika służby BHP. Dzieje się tak, ponieważ coraz bardziej jesteśmy świadomi zagrożeń, jakie mogą spotkać pracowników. Niestety bywa też tak, że często mimo świadomości brakuje nam wiedzy i narzędzi, aby tym zagrożeniom zapobiegać w efektywny sposób.

Jutro

Powyżej krótko opisałem, jak było wcześniej i jak jest dziś, a teraz powiem o odzieży, która będzie standardem w przyszłości – choć dla bardziej świadomych i wymagających konsumentów przyszłość jest już teraz.

Chcę w tym akapicie zwrócić uwagę na odzież roboczą, ostrzegawczą z materiałami odblaskowymi – odzież znaną od lat. Coraz większe grono pracowników służby BHP kieruje się ich jakością, niestety nie wszyscy. Sam fakt posiadania materiału odblaskowego na odzieży nie oznacza, że jesteśmy widoczni w warunkach o ograniczonej widoczności, ponieważ są one często słabej jakości.

Dobór materiału odblaskowego powinien przebiegać w sposób mający na uwadze, w jakich warunkach pracujemy oraz jak będzie konserwowana odzież – tylko tak możemy podnieść poziom bezpieczeństwa użytkownika.

Ważne jest również, aby robotnicy pracujący w pobliżu poruszających się maszyn czy samochodów mieli tak umieszczone materiały odblaskowe, aby byli widoczni w każdej pozycji. Poniżej film, który to odzwierciedla.

Jak widać, podążamy w kierunku coraz lepszych rozwiązań mających zabezpieczyć świat, w którym pracujemy, aby nasze zdrowie i życie nie były kosztem wykonywanej pracy.

ZOBACZ PRODUKTY

autor: Piotr Głowski

O AUTORZE
Dział Materiałów Odblaskowych i Włóknin Ocieplających
Głowski Piotr
tel. 52 325 80 38
kom. 600 477 661
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane