Jakość materiałów odblaskowych Scotchlite 3M, a normy PN-EN 471

Jakość materiałów odblaskowych Scotchlite 3M, a normy PN-EN 471

Jakość materiałów odblaskowych Scotchlite 3M w kontekście polskiej i europejskiej normy PN-EN 471

Każdy z materiałów oferowanych na rynku powinien posiadać odpowiednie certyfikaty i dokumenty poświadczające dopuszczenie danego materiału na rynek. Są to najczęściej certyfikaty potwierdzające spełnienie przez dany produkt wymagań normy PN-EN 471. Norma PN-EN 471 dzieli materiały odblaskowe na dwie klasy. Wyróżniamy materiały odblaskowe klasy I – gdzie odblaskowość minimalna to 250 jednostek kandeli (cd/lx/m2) oraz odblaskowość klasy II – tu odblaskowość minimalna to 330 jednostek kandeli (cd/lx/m2).

Tylko materiały klasy II mogą być stosowane do produkcji odzieży ostrzegawczej. Minimalna szerokość pasów materiału odblaskowego na wszystkich rodzajach odzieży roboczej, zawodowej i innych, która ma spełniać normę 471, powinna wynosić minimum 50 mm. Taśmy złożone z materiału odblaskowego i wyróżnika tła w kolorze fluorescencyjnym mające całkowitą szerokość 50 mm nie spełniają tego wymogu. Ponadto zwracajmy uwagę na zapisy w certyfikatach i deklarowaną trwałość materiałów, wszystko to sprowadza się do bezpieczeństwa pracowników.

Materiału odblaskowe 3M

Materiały odblaskowe, których poziom odblaskowości jest na poziomie 100 jednostek kandeli (cd/lx/m2), nie powinny być używane i powinny zostać wycofane z użycia, gdyż nie zachowują wystarczających parametrów, które mają przyczynić się do bezpieczeństwa użytkownika drogi. Naszywając na odzież materiały klasy II, gwarantujemy widoczność pracownika z odległości 250-300 metrów.

Jest to odległość pozwalająca osobie kierującej pojazdem na zaplanowanie i wykonanie wszelkich manewrów pozwalających na ominięcie, a nie potrącenie pracownika, czy osoby poruszającej się w miejscu nieoświetlonym o ograniczonej widoczności. Żeby przyczynić się do podwyższenia bezpieczeństwa takiej osoby, należałoby wykorzystać materiał odblaskowy, gdzie początkowa odblaskowość takiego materiału wynosi 500-550 jednostek kandeli. Takie parametry i wyższe mają materiały Scotchlite 3M.

Naszywając materiał o parametrach 100 kandeli, widoczność pracownika zostaje drastycznie ograniczona i wynosi około 25-30 metrów, co w wielu sytuacjach może nie być odległością wystarczającą do uniknięcia potrącenia. Ponadto trzeba uwzględnić procesy konserwacji, które przyczyniają się do obniżania jakości materiału odblaskowego.

Na rynku polskim jest dostępnych kilkadziesiąt materiałów odblaskowych w kolorze srebrnym, jednakże różnią się one właściwościami fizycznymi i użytkowymi. Bardzo dobrą jakość gwarantują materiały odblaskowe z grupy Scotchlite firmy 3M.

ZOBACZ PRODUKTY

autor: Piotr Głowski

O AUTORZE
Dział Materiałów Odblaskowych i Włóknin Ocieplających
Głowski Piotr
tel. 52 325 80 38
kom. 600 477 661
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane