Dobra odzież robocza - tylko klient świadomy dokonuje dobrych wyborów

Dobra odzież robocza - tylko klient świadomy dokonuje dobrych wyborów

Sam fakt posiadania materiału odblaskowego na odzieży roboczej nie znaczy, że jesteśmy widoczni w warunkach o ograniczonej widoczności. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ materiały te są często źle dobrane. Jedną z przyczyn niestety jest brak wiedzy użytkowników na temat odblasków. Już na etapie sporządzania specyfikacji istotnych wymagań zamówienia popełniane są błędy, które w późniejszym czasie powielane są lawinowo – poprzez realizacje i producentów odzieży.

Co zrobić, aby uniknąć błędów? Odpowiedź jest prosta – trzeba nabyć elementarną wiedzę na temat materiałów odblaskowych.

Na polskim rynku dostępnych jest wiele rodzajów materiałów odblaskowych pochodzących od różnych producentów, ale tylko niektóre z nich spełniają oczekiwania użytkownika. Dlatego warto podkreślać, że to on powinien dokonać wyboru i określić ich jakość. To sposób na poprawę bezpieczeństwa.

Choć bezpieczeństwo pracy w przedsiębiorstwach stawiane jest na coraz wyższym poziomie, nie wszystkie firmy zwracają na ten fakt uwagę. Te, w których poświęci się kilka chwil i zgłębi temat – pracownicy mogą liczyć na to, że są bezpieczniejsi.

Materiał odblaskowy Scotchlite

Tak zrobiła między innymi firma Bonduelle, gdzie po spotkaniu i wysłuchaniu został dobrany materiał odblaskowy –
Scotchlite 3M typ 9720
, który w pełni spełnia ich oczekiwania. Jak to się odbyło? Otóż pracownik służby bhp przedstawił, w jakich warunkach pracują, gdzie się przemieszczają ich pracownicy i jak przebiega proces prania odzieży.

Informacje były następujące: pracownicy przemieszczają się w halach oraz na zewnątrz między budynkami, a w naszym klimacie są to niekiedy warunki o ograniczonej widoczności. Ponadto, jeżeli chodzi o konserwację to, odzież jest zbierana i prana w pralni przemysłowej. Na podstawie uzyskanych informacji został dobrany materiał termotransferowy odporny na pranie przemysłowe.

Dlaczego akurat taki? Ponieważ materiał odblaskowy można prać przemysłowo i nie traci swoich właściwości odblaskowych.

Scocthlite

Tylko najwyższej jakości materiały odblaskowe Scotchlite 3M posiadają wysoką jakość odblaskową w skrajnych warunkach. Dzięki zaawansowanej technologii utrzymują swoje właściwości odblaskowe przez cały okres użytkowania odzieży. Każda odzież jest inna, jedna ma służyć pół roku, druga rok. Jedna będzie prana w domu, inna przemysłowo. Użytkownik powinien określić szerokość taśmy (50,8 mm. zgodnie z PN-EN 20471), odblaskowość (500 kandeli) oraz liczbę prań (domowych czy przemysłowych).

Ubrania z dobrze dobranymi elementami odblaskowymi znacznie zmniejszają ryzyko wypadku. Należy pamiętać o tym, że samo posiadanie srebrnego materiału odblaskowego na odzieży bez określenia jakości, bezpieczeństwa nie podnosi. Warto poświęcić kilka chwil i dokonać odpowiedniego doboru.

ZOBACZ PRODUKTY

autor: Piotr Głowski

O AUTORZE
Dział Materiałów Odblaskowych i Włóknin Ocieplających
Głowski Piotr
tel. 52 325 80 38
kom. 600 477 661
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane