Profesjonalna ochrona dróg oddechowych na lakierni

Profesjonalna ochrona dróg oddechowych na lakierni

Na wielu stanowiska pracy występują na tyle uciążliwe warunki – wysoka temperatura, duże stężenie szkodliwych substancji – że półmaski i maski pełne są po prostu niewystarczające, a pracownika należy przecież dobrze ochronić. Na takie ewentualności 3M przygotował ofertę w postaci systemów z wymuszonym przepływem powietrza Jupiter.

Urządzenie to składa się z noszonej na pasie jednostki napędowej, węża i odpowiedniego typu nagłowia. Jednostka pobiera powietrze z otoczenia i tłoczy je biegnącym za plecami wężem do nagłowia. Po zakończeniu pracy akumulator wkładamy do ładowarki i na drugi dzień jednostka jest ponownie gotowa do pracy.

Nagłowi mamy kilka rodzajów. Najpopularniejsze są:

Kaptury idealnie sprawdzają się podczas lakierowania czy też nanoszenia pianki poliuretanowej.

Kaptur ochronny

Nagłowia twarde są idealne dla szlifierzy ze względu na powstające podczas szlifowania odpryski o dużych prędkościach. Nagłowie M-306 ma dodatkowo certyfikację hełmu ochronnego, co ma duże znaczenie w zakładach, gdzie istnieje obowiązek noszenia takiego hełmu. Mamy tu jednocześnie ochronę twarzy i pełną ochronę głowy.

Kaptury i nagłowia dobrze jest zabezpieczyć dodatkową folią ochronną, która znacznie wydłuży nam ich żywotność. Kaptury osłonimy folią o symbolu S-920, nagłowia twarde folią o symbolu M-928.

Pomiędzy jednostką Jupiter a nagłowiem przychodzi jeszcze wąż. Do wyboru mamy:

Jednostkę Jupiter nosimy na pasie, dzięki czemu użytkownik nie jest związany żadnymi przewodami i może swobodnie przemieszczać się po hali produkcyjnej. Minusem jest, że od czasu do czasu musimy wymieniać pochłaniacze i filtry.

Jednostka napędowa Jupiter

Kolejnym profesjonalnym rozwiązaniem na lakierniach są aparaty sprężonego powietrza. 3M produkuje trzy rodzaje tych aparatów:

Do tych aparatów podobnie jak w jednostce napędowej Jupiter podłączamy wąż, wybrane nagłowie i wpinamy się w instalację sprężonego powietrza w zakładzie pracy.

Aby dostarczane powietrze do użytkownika było czyste, pomiędzy aparatem sprężonego powietrza a instalacją, użytkownik powinien być wciąż wpięty w zestaw oczyszczających filtrów. 3M posiada w swojej ofercie dwa takie filtry:

Plusem tych aparatów jest lekka waga oraz brak potrzeby wymiany filtrów i pochłaniaczy. Minusem, że cały czas jesteśmy podpięci ograniczającym nam swobodę ruchów przewodem.

Jednostka napędowa JupiterJednostka napędowa Jupiter

Zachęcam również do zaopatrzenia się przy tego typu pracach w kombinezony 3M. Najbardziej popularne to przeciwpyłowe, oddychające modele 4515, 4532 oraz kombinezony wykonane z odpornego na działanie cieczy polipropylenu 4510 lub 4540+.

Oprócz zapewnienia pracownikowi należytej ochrony znacznie zwiększamy jego komfort pracy oraz wydajność. Pracownik jest w przyjemny sposób chłodzony, a tłoczone mu powietrze sprawia, że oddychanie nie jest uciążliwe, bo nie musimy zasysać powietrza przez dodatkowe filtry. Taki pracownik dzięki temu w ciągu całego dnia pracy wykona znacznie więcej powierzonych mu zadań, a zakupiony sprzęt szybko się zwróci.

ZOBACZ PRODUKTY

autor: Tomasz Rychlewski

O AUTORZE
Dział Produktów BHP
Rychlewski Tomasz
tel. 52 325 80 19
kom. 606 920 190
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane