Nowe tańsze kleje od 3M

Nowe tańsze kleje od 3M

3M jak przystało na firmę innowacyjną, permanentnie wprowadza nowe produkty do swojego portfolio. Ostatnio do oferty dołączono kilka nowych klejów i taśm klejących. Kleje o których wspominam, to strukturalne, dwuskładnikowe komponenty dostarczane w znanym już systemie EPX. Przypomnę, że są to kartusze (pojemniki) zbudowane z dwóch komór, gdzie w jednej znajduje się klej, a w drugiej utwardzacz.

Na kartusz w odpowiednim miejscu zakłada się dyszę mieszającą, w której oba składniki mieszają się w wyznaczonej proporcji podczas ich wyciskania. Gotowy klej nakłada się na elementy przeznaczone do sklejenia. System ten jest bardzo prosty i wygodny w aplikacji. Kleje o których mowa, wykonane są na bazie metakrylanu metylu (potocznie kleje akrylowe) i przeznaczone są do metali, materiałów ceramicznych, drewna oraz większości tworzyw sztucznych.

Charakteryzują się wysoką odpornością na udary, wyjątkowo krótkim – jak na kleje dwuskładnikowe – czasem wiązania, oraz brakiem potrzeby przechowywania ich w niskiej temperaturze, w przeciwieństwie do większości produktów tego typu u konkurencji. Zaleta o której warto wspomnieć, to brak intensywnego, drażniącego zapachu, co generalnie charakteryzuje takie kleje. Jeszcze jedna ważna rzecz, która wyróżnia je na tle innych takich produktów na rynku, to bardzo długi okres przydatności do użycia – mianowicie 18 m-cy.

Do wyboru mamy kilka typów różniących się czasem wiązania oraz czasem przydatności po zmieszaniu. Dużym atutem jest też niska cena, która jest niższa lub porównywalna z markową, a nawet nie markową konkurencją.

Inny nowy klej w tym systemie, to epoksydowy klej dwuskładnikowy, który jest umiarkowanie elastyczny i zupełnie przezroczysty. Jest odporny na obciążenia statyczne, nadaje się do łączenia metali, szkła, ceramiki i innych materiałów – doświadczenia pokazały, że również sprawdza się na plexi, gdzie jego przezroczystość ma duże znaczenie. Hitem jest cena – zachęcam do jej sprawdzenia.

autor: Mirosław Jaźwiński

O AUTORZE
Dział Taśm Klejących i Klejów Przemysłowych
Jaźwiński Mirosław
z-ca dyrektora ds handlowych
tel. 52 325 80 32
kom. 602 251 310
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane