Choroby zawodowe - pylica

Choroby zawodowe - pylica

Czym jest pylica?

Jest to przewlekła choroba układu oddechowego, wywołana długotrwałym wdychaniem pyłów. Pylica jest zaliczana do grupy chorób zawodowych i najczęściej występuje w górnictwie, ale nie tylko. Poznaj kilka faktów o tej chorobie i zapewnij sobie ochronę przed nią.

Pylicę dzielimy na:

  • pylice krzemową
  • pylicę azbestową
  • pylicę talkową
  • pylicę aluminiową

Objawami pylicy płuc są wszelkie trudności z oddychaniem, duszności, charakterystyczny kaszel, stany zapalne oskrzeli i rozedma płuc. Może im towarzyszyć podwyższona temperatura ciała i problemy krążeniowe komór serca. Występujące charakterystyczne objawy, pozwalają na szybką diagnozę. Należy zwrócić jednak uwagę, że w początkowym okresie rozwoju choroby objawy mogą być niezauważalne.

Ustalenie poprawnego rozpoznania choroby jest możliwe tylko przez lekarza na podstawie szczegółowo zebranego wywiadu zawodowo-środowiskowego, badania fizykalnego i badania radiologicznego klatki piersiowej.

Pylica i sposoby jej zapobiegania

Leczenie pylicy polega głównie, na usuwaniu jej objawów, a lekarzami specjalistami zajmującymi się chorymi na pylicę, są pulmonolodzy.

Niezbędnym warunkiem ograniczenia zmian chorobowych i ich następstw jest likwidacja zapylenia w miejscu przebywania człowieka, a jeżeli jest to niemożliwe, to przeniesienie człowieka z tego typu środowiska do innego.

Zachorowalność na tę chorobę występuję w dużej części w górnictwie węglowym. Wśród chorób zawodowych notowanych w górnictwie węgla, od lat właśnie ta choroba dominuje.

Pamiętaj, że pylica może postępować nawet pomimo zaprzestania kontaktu z pyłem i niezbędna jest okresowa kontrola lekarska.

Pylica i sposoby jej zapobiegania

Wszędzie tam, gdzie środki ochrony zbiorowej (np. odpylacze) nie dają sobie w 100% rady, należy stosować środki ochrony indywidualnej. Najbardziej popularnym wyborem będzie półmaska przeciwpyłowa. Należy przy tym pamiętać, że aby półmaska była skuteczna, istotne jest jej odpowiednie dopasowanie do twarzy.

3M ma w swojej ofercie wiele środków ochrony dróg oddechowych. Zachęcam do ich przejrzenia.

ZOBACZ PRODUKTY

autor: Tomasz Rychlewski

O AUTORZE
Dział Produktów BHP
Rychlewski Tomasz
tel. 52 325 80 19
kom. 606 920 190
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane