Materiały odblaskowe - jakość, widoczność, bezpieczeństwo

Materiały odblaskowe - jakość, widoczność, bezpieczeństwo

Dobrze dobrany materiał odblaskowy na odzież wpływa na widzialność danej osoby przez cały czas jej użytkowania i co za tym idzie, powoduje zmniejszenie ryzyka wypadku. Dlatego ważne jest, aby dokonywać odpowiedzialnych, świadomych wyborów, ponieważ im bardziej widoczny uczestnik ruchu drogowego, tym dla niego bardziej bezpiecznie. Jak to zrobić?

Materiały odblaskowe są stosowane na odzieży roboczej, jak również w sektorze konsumenckim. Dzięki nim poprawiane jest bezpieczeństwo osób narażonych na potrącenia przez pojazdy. W sferze zawodowej stosujemy je, spełniając wymagania polskiej i europejskiej normy PN-EN 204711. Norma ta przedstawia istotę bezpieczeństwa pracownika, jego widoczności o każdej porze dnia i nocy, w każdych warunkach, w jakich przyjdzie mu wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Norma mówi o odzieży, prezentuje jej przykładowe kroje.

odblaski 3m scotchlite

Są grupy zawodowe, gdzie materiały odblaskowe na odzieży są wymagane i umocowane literą prawa. Na przykład w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 18 października 2010 r. w sprawie oznaczenia systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz wymagań w zakresie umundurowania członków zespołu ratownictwa medycznego określa wymagania dotyczące ubiorów.

Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, umundurowanie członków zespołów ratownictwa medycznego zaliczane jest do środków ochrony indywidualnej, o którym również mowa w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 21 grudnia 2005 r. (Dz. U. Nr 259, poz. 2173). Z tego faktu wynikają konsekwencje formalno-prawne przede wszystkim dla producentów, gdyż wyroby stanowiące umundurowanie mogą być wprowadzane do obrotu tylko po spełnieniu wymagań rozporządzenia ministra gospodarki.

odblaski scotchlite 3M

Do produkcji takiej odzieży muszą być wykorzystywane materiały o wysokich parametrach jakościowych i odpowiednich parametrach widzialności, czyli zaliczane do klasy II. Firma Horus Innowacyjne Materiały Przemysłowe posiada w swojej ofercie materiały odblaskowe najwyższej jakości 3M Scotchlite.

Zastosowanie odpowiedniego materiału odblaskowego na dany rodzaj odzieży praktycznie jest gwarancją widoczności przez cały czas użytkowania odzieży, co przyczynia się do znacznej poprawy bezpieczeństwa. Jednakże trzeba pamiętać, że aby podnieść bezpieczeństwo, niezbędne jest zastosowanie dobrej jakości materiałów odblaskowych tak, aby przez cały okres użytkowania odzieży pozostawały pod kątem jakości na określonym poziomie.

autor: Piotr Głowski

O AUTORZE
Dział Materiałów Odblaskowych i Włóknin Ocieplających
Głowski Piotr
tel. 52 325 80 38
kom. 600 477 661
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane