System 3M do usuwania rys na szkle

System 3M do usuwania rys na szkle

Każdy, kto ma do czynienia z wyrobami szklanymi, spotkał się z problemem rys na szkle. Często trudno jest określić czas i miejsce, w którym one powstały. Pomimo całej naszej ostrożności oraz dbałości o kontrolę jakości, rysy potrafią niejednemu producentowi szkła oraz firmie budowlanej spędzić sen z powiek. Uszkodzenia szkła powstają podczas procesu produkcji, transportu oraz montażu.

Ostatnio problem z rysami na szybach okiennych pojawił się u dewelopera, który z powodu rys na szybach okiennych nie otrzymał odbioru końcowego na bardzo dużą inwestycję. Skontaktował się z nami i finalnie udało się zażegnać problemowi – zamiast wymieniać wszystkie porysowane szyby, usunęliśmy rysy za pomocą kompletnego systemu 3M.

Poniżej w skrócie omówię, z jakich produktów składa się system do usuwania rys na szkle marki 3M, jak go używać oraz jakie uszkodzenia możliwe są do naprawienia.

Rodzaj uszkodzenia szkła:

Rodzaj Upewnienie Uszkodzenie Materiał
Głębokie zadrapania Zadrapanie jest wyraźnie wyczuwalne (próba paznokcia). Zadrapanie spowodowane papierem ściernym. >20 μ A35 zielony
Średnie zadrapania Zadrapanie jest słabo wyczuwalne (próba paznokcia), ale widoczne. Zadrapanie spowodowane przetarciem szkła gąbką kuchenną (szorstką). <20 μ A10 niebieski
Drobne zadrapania Zadrapanie jest niewyczuwalne, ale widoczne. Zadrapanie spowodowane drobinkami pyłu (kurzu). <5 μ A5 pomarańczowy
Zmatowienia i osady Matowa powierzchnia. Osady betonu, miedzi i cynku. <2 μ filc + mleczko polerujące

Szkło

Z czego składa się zestaw 3M?

Wygodna walizeczka zawiera wszystkie konieczne narzędzia i materiały do naprawy szkła:

 1. Szlifierka ręczna 230 V ze zmienną prędkością obrotową (1200-3200 obr./min.)
 2. Talerz podporowy ø 125 mm z gwintem M 14
 3. 2 talerze podporowe z gumy porowatej ø 125 mm, z gwintem M 14
 4. butelka do spryskiwania z rozpylaczem
 5. butelka środka GLASS POLISH do polerowania szkła (1 l)
 6. po 25 krążków ściernych Trizact: ziarno A 35 (zielone), A 10 (niebieskie), A 5 (brązowe)
 7. 25 krążków polerskich białych
 8. 5 sztuk filców polerskich

Sposób użycia:

 1. Zaznacz rysę z drugiej strony szyby
 2. Usuń rysę używając krążków ściernych zaczynając od zielonego, poprzez niebieski a kończąc na brązowym, (jeśli rysa nie jest głęboka, można opuścić krążki do wstępnego szlifowania i zacząć szlifowanie drobniejszymi ziarnistościami). Pamiętaj o regularnym spryskiwaniu szyby wodą w trakcie usuwania rysy, w celu uniknięcia przegrzania szyby i jej zniszczenia.
 3. Nałóż na filc mleczko polerskie i poleruj miejsce szlifowane wcześniej krążkami. Polerowanie może odbywać się bez spryskiwania wodą. Zaleca się jednak lekkie spryskiwanie miejsca polerowania, w celu zapobiegnięcia szybkiego wysychania mleczka polerskiego i jego przylegania do szyby.
 4. Wytrzeć szmatką szybę

autor: Adam Zawadzki

O AUTORZE
Dział Materiałów Ściernych
Zawadzki Adam
kom. 608 049 082
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane