"Marketowe" kamizelki odblaskowe

"Marketowe" kamizelki odblaskowe

Bezpieczeństwo, czy zagrożenie?

Chciałbym się dziś podzielić z Wami pewnym spostrzeżeniem. Rzecz dotyczy kamizelek „odblaskowych ostrzegawczych” – rzekomo spełniającą polską i europejską normę PN_EN 471, sprzedawanych w sieciowym markecie budowlanym o dość krótkiej nazwie. Zanim jednak o tym, kilka zdań wprowadzających do tematu.

Nasza firma oprócz działalności handlowej, od kilku lat prowadzi działania mające na celu uświadamianie zarówno producentów, jak i użytkowników końcowych o jakości materiałów odblaskowych, jakie należałoby używać do produkcji odzieży roboczej, zawodowej, ostrzegawczej, ale również konsumenckiej – żeby spełniały swoją funkcję, czyli poprawiały nasze bezpieczeństwo.

Działania w tym kierunku są prowadzone na różnych polach np. poprzez akcję „Bądź Widoczny Bądź Bezpieczny” prowadzoną od kilku lat. W ubiegłym roku skończyła się już 3 edycja tego przedsięwzięcia, która ma na celu uświadamianie i edukowanie najmłodszych, jak również wszystkich innych użytkowników naszych dróg o tym, jak ważne jest, aby na naszej odzieży były materiały odblaskowe odpowiedniej jakości. Dodam tylko, że honorowego patronatu akcji udzielił prezydent miasta Bydgoszczy.

Inne działania sprowadzają się do prezentacji w różnych sektorach rynku, zaznaczających jedną podstawową rzecz – chcecie, aby materiał odblaskowy użyty na odzież spełniał swoją funkcję ? – postawcie wymagania producentom co do jakości samego materiału odblaskowego! Jeżeli tego nie zrobicie osoby, które pracują w warunkach ograniczonej widoczności, będą narażone na niebezpieczeństwo ze strony poruszających się pojazdów, maszyn czy innych środków transportu.

Wracając już jednak do wątku sprawy, którą chcę przedstawić. Nie jedna osoba zapytała – co w tym dziwnego, że taki market posiada w swojej sprzedaży kamizelki odblaskowe. Właściwie nic, z tym że towar ten oznaczony jest – iż spełnia wymagania polskiej i europejskiej normy PN-EN 471 i jest oznaczony jako kamizelka ostrzegawcza kl. II, tyle tylko, że materiał „odblaskowy”, który znajduje się na tej kamizelce tzw. pasy odblaskowe – wcale nie mają właściwości odblaskowych, a to już jest problem, którym powinna zająć się inspekcja handlowa lub inne organy mające na celu eliminowanie takich przypadków.

Nasuwa się pewne pytanie – jak działa państwo, gdzie jest nasz ustawodawca, który dopuszcza sprzedaż takich rzeczy na rynku polskim, przecież to jawne narażenie życia osób, które zdecydują się na zakup takich towarów. Osoby mające na sobie tę część ubrania i przebywające w warunkach o ograniczonej widoczności będą przekonane, że są widoczni!

autor: Piotr Głowski

O AUTORZE
Dział Materiałów Odblaskowych i Włóknin Ocieplających
Głowski Piotr
tel. 52 325 80 38
kom. 600 477 661
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane