Zarejestruj się

Różne zastosowania materiałów odblaskowych

dodany dnia: 2017-12-20

Pierwszy odblaskowy znak drogowy został wykonany i postawiony na drodze w USA w 1940 roku. Równolegle prowadzono prace nad odblaskami przeznaczonymi poprawie bezpieczeństwa człowieka. Dziś jednak zastosowań odblasków jest o wiele więcej.

Znaki drogowe

Od tamtych czasów technologia poszła mocno do przodu i obecna oferta folii odblaskowych przeznaczonych do produkcji znaków drogowych, tablic informacyjnych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego jest bardzo bogata. Dzięki wysokim parametrom technicznym – odblaskowości oraz trwałości, wykonane z nich znaki są doskonale widoczne zarówno w dzień, jak i w nocy w każdych warunkach atmosferycznych.

Oznakowania pojazdów

Odblaskowe oznakowania pojazdów poprawiają widoczność na drodze zarówno w dzień, jak i w nocy wszelkich pojazdów ratownictwa, pojazdów użyteczności publicznej oraz pojazdów długich i ciężkich lub wolno się poruszających.

Poprzez zastosowanie oznakowania konturowego na pojazdach ciężarowych, zwiększamy jego widoczność, umożliwiając innym kierowcom i użytkownikom dróg szybką ocenę jego rzeczywistych rozmiarów oraz położenia – jest to najskuteczniejszy sposób poprawy ich widoczności w takich warunkach.

Oznakowanie to zapewnia widoczność pojazdu już z odległości 1000 metrów i co za tym idzie, znacząco poprawia zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort jazdy. Sprawdzi się nie tylko podczas ruchu, ale również, gdy pojazd jest zaparkowany lub wykonuje różne manewry.

W efekcie oznakowanie zmniejsza ryzyko wypadków drogowych po zmroku i w nocy, w których uczestniczą pojazdy ciężkie o 30-40%, czego dowodzą badania wykonane przez niezależne ośrodki naukowo-badawcze. Jest to realne zmniejszenie liczby ofiar wśród wszystkich uczestników ruchu.

Ponadto istnieją takie możliwości, aby folię odblaskową stosować w formie reklamy na pojazdach, która jest widoczna za dnia i nocą.

Punktowe elementy odblaskowe

Punktowe, nawierzchniowe elementy odblaskowe (odblaski najezdniowe), przeznaczone są do nanoszenia na nawierzchnie asfaltowe lub betonowe. Służą do trwałego lub tymczasowego oznakowania poziomego dróg. Obudowa elementów wykonana jest z polimeru, zapewniającego maksymalną odporność na uderzenia oraz ścieranie. Posiadają wbudowane elementy odblaskowe o doskonałej widoczności w nocy, zarówno w warunkach suchych, jak i podczas opadów atmosferycznych. Obustronne wgłębienia w korpusie elementu ułatwiają aplikację na jezdni.

Folia do tablic rejestracyjnych

Począwszy od 1948 roku, firma 3M ustanowiła światowe standardy dla odblaskowych tablic rejestracyjnych. Folię tę wykorzystuje się w tablicach rejestracyjnych, zapewniając ich skuteczną widoczność w nocy. Na polskich tablicach rejestracyjnych jest stosowana właśnie ta folia. Podnosi ona bezpieczeństwo także w przypadku zaparkowanego auta w miejscu nieoświetlonym bez włączonych świateł postojowych czy awaryjnych.

Odzież

Materiały odblaskowe stosowane na odzieży stanowią tylko część z całego wachlarza tego typu materiałów, które mają, jak widać z powyższych akapitów, różne zastosowanie. Obecnie na rynku znajdziemy, co najmniej kilku producentów odzieży z materiałami odblaskowymi oraz co za tym idzie różne jakości tych materiałów.

Trzeba jednak zaznaczyć, że niektórzy producenci dbają o najwyższą jakość wykonania, są to materiały nieco droższe, ale spełniające swoją funkcję przez cały czas użytkowania. W opozycji stoją materiały bardzo atrakcyjne cenowo, ale też niskiej jakości – te nie są godne polecenia.

Bezpieczeństwo

Materiały odblaskowe mają różne zastosowania i występują w różnych dziedzinach naszego życia, ale wszystkie mają to samo zadanie – podnieść nasze bezpieczeństwo.

autor: Piotr Głowski


Nie będzie widoczny na stronie.